FB

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

Desítky ilegálních židovských osadníků se v noci na dnešek začaly seskupovat v olivovém háji nedaleko domů palestinské vesnice Haris.

Vesničané jejich podezřelý pohyb zaznamenali a ve skupinách se proti nim vydali a zahnali je.

Resident Ahmad Soof uvedl, že izraelská armáda osadníkům přijela na pomoc. "Pomohli jim utéci a zabránili vesničanům, aby je dostihli", uvedl Soof. Vojáci po vesničanech stříleli světlice a omračující granáty, dodal Soof.

Podle údajů Jeruzalémského institutu aplikovaného výzkumu (Applied Research Institute of Jerusalem) Izrael zkonfiskoval asi třetinu půdy vysnice Haris pro výstavbu 4 ilegálních židovských osad, ve kterých dnes žije více než 3 100 ilegálních osadníků.

Po pátečním žhářském útoku ve vesnici Duma, při kterém bylo upáleno palestinské batole, obyvatelé vesnice začali organizovat dobrovolnické skupiny na obranu před agresivními osadníky.

Guvernér Betlehéma v pondělí vyzval městské rady, aby zformovaly dobrovolnické skupiny, které by Palestince chránily před osadnickým násilím.

Palestinská vláda řekla, že se bude snažit udělat vše, co je v jejích silách, ale dle dohod z Osla z roku 1993 Palestinci nemají nad izraelskými ilegálními osadníky žádnou jurisdikci.

A Izrael ilegální osadníky za útoky na Palestince a jejich majetek de facto nestíhá.

Izraelská lidskoprávní organizace Yesh Din v květnu vypočítala, že Palestinec, který podá na osadníka trestní oznámení, má 1,9 procentní šanci, že se dočká efektivního vyšetřování, které povede k identifikaci podezřelého a k jeho zadržení, soudu a usvědčení.

Od začátku roku izraelští osadníci na Palestince zaútočili nejméně 120 krát, uvádí OSN OCHA.

Jen za minulý rok OCHA na Západním břehu napočítala 331 útoků osadníků na Palestince. Ve 221 případech osadníci Palestincům vandalizovali majetek, a ve 110 případech byli Palestinci osadníky zraněni. V roce 2014 bylo na Západním břehu izraelskými silami či osadníky zabito 58 Palestinců. Izraelské síly v tomto období zranily 6 023 Palestinců. 

OCHA dále uvádí, že během roku 2013 bylo na Západním břehu zabito 28 Palestinců a zraněno 3 881, přičemž k více než 60 procentům zranění došlo během střetů izraelské armády s demonstranty protestujícími proti okupaci, kolonizaci a ilegální separační zdi, kterou Izrael postavil z 85 procent na palestinském území.

Mezi zraněnými byla jedna třetina dětí.

Od ledna do konce srpna letošního roku izraelská armáda a ilegální osadníci na okupovaných palestinských územích zranili 1360 palestinských civilistů a 24 zabili. Letos tedy do srpna průměrně zranili 43 Palestinců týdně, vyplývá z údajů OSN OCHA


   
05.08.2015
http://www.maannews.com/Content.aspx?id=766870

top stories

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

most read

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Contact Us

The Embassy of the State of Palestine in Czech Republic
Internacionální 1307/12, Prague 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Mo - Fri)