FB

Izrael bránil vstupu zpravodaje OSN na okupovaná palestinská území, diplomat rezignoval

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva na okupovaných palestinských územích podal demisi kvůli obstrukcím Izraele, který mu rok a půl neposkytnul povolení navštívit Západní břeh či Pásmo Gazy.
 
Indonéský diplomat OSN Makarim Wibisono ve své rezignaci uvedl:
 
"Bohužel veškeré mé úsilí pomoci zlepšit podmínky Palestinců, kteří jsou obětmi porušování práv izraelskou okupací, bylo frustrující na každém kroku."
 
"Pochybuji, že se palestinským obětem trvalého porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva dostává účinné ochrany", uvedl Wibisono, který do funkce nastoupil v červnu 2014.
 
"Vzal jsem tento mandát s tím, že jako nestrannému a objektivnímu pozorovateli mi (na okupovaná palestinská území) Izrael umožní přístup. Opakovaně jsem žádal jak písemně, tak ústně, ale neúspěšně. Izrael nereagoval ani na moji poslední žádost v říjnu 2015, aby mi umožnil přístup do konce roku 2015. Jen s velkým politováním uznávám, že nebude naplněn předpoklad, na jehož základě jsem tuto funkci přijal, a tím je možnost přímého přístupu k obětem na okupovaných palestinských územích", stěžoval si Wibisono.
 
Diplomat také uvedl, že během jeho mandátu s ním vláda Státu Palestina stoprocentně spolupracovala, přičemž zdůrazňoval hluboké znepokojení nad nedostatkem efektivní ochrany palestinských obětí neustálého porušování lidských práv a porušování mezinárodního humanitárního práva.
 
Wibisono dále vyjádřil naději, že jeho "nástupci se podaří dostat z této slepé uličky a ujistit palestinský lid, že i po téměř půl století okupace na jejich kritickou situaci svět nezapomněl, a že univerzální lidská práva jsou skutečně univerzální".
 
Wibisono zdůraznil, že pro samotnou lidskoprávní důvěryhodnost Izraele je důležitá naprostá kooperace s mandátem zpravodaje a to včetně umožnění mu neomezeného vstupu na okupovaná palestinská území.
 
Diplomat dále vyjádřil znepokojení nad izraelskými raziemi proti hebronské aktivistické skupině Youth Against Settlements (organizace dokumentuje chování nelegálních osadníků a okupačních ovjáků) a četné střety v Hebronu, kde Palestinci žijí
v těsné blízkosti velice početné skupiny osadníků.
 
Palestinci v Hebronu čelí provokacím a útokům ze strany nelegálních osadníků, které chrání izraelská armáda IDF. 
 
Wibisono připomněl i pokračující blokádu kolem Pásma Gazy s tím, že jestli se má Gaza vzpamatovat, tak blokáda musí být ukončena.
 
"Ti lidé si zaslouží pomoc a naplnění jejich lidských práv, ne kolektivní trest", řekl zvláštní zpravodaj OSN v červnu.
 
Rezignace indonéského diplomata vejde v platnost v březnu, kdy se Wibisono chystá před Radou pro lidská práva přednést svou poslední zprávu.

   
06.01.2016
http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=52935#.Vo0PETZh09c

top stories

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

most read

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Contact Us

The Embassy of the State of Palestine in Czech Republic
Internacionální 1307/12, Prague 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Mo - Fri)