EN
FB

Z interních zpráv izraelské policie: pohraniční policie provokuje obyvatele Východního Jeruzaléma, aby vyvolala násilné reakce

Izraelský deník Haaretz uvedl zprávu, která odhaluje praktiky okupačních sil, které záměrně provokují Palestince ke střetům s pozuby ozbrojenými příslušníky izraelské policie ve Východním Jeruzalémě.

Při jednom z policií vyprovokovaných střetů s Palestinci 6. ledna 2016 policie střelila dvanáctiletého Ahmeda Abu Humuse tzv. střelou s houbovým hrotem do hlavy. Ahmed byl 45 dní v komatu, střela mu odštípla kousek lebky. Dříve to byl inteligentní mladý hoch plný života. Dnes nemůže číst ani psát, může jen chodit, má problémy s vyjadřováním se a pamatováním si věcí. 

Nový model těchto střel je asi 6 cm dlouhý a 3 cm široký.  Většina lídí, které s nimi okupační policie od ledna ve Východním Jeruzalému střelila (více než 30), střelila do hlavy. Čtrnácti poranila oko. Mohammed Sonoqrot (16), kterého střela zasáhla v září 2014, o rok později na zranění zemřel.

Během posledních dvou let okupační policie vypálila 57 000 těchto střel, většinu v okupovaném Východním Jeruzalémě. 

Rodina chlapce, kterou zastupuje Eitay Mack si stěžovala na ministerstvu spravedlnosti, na oddělení vyšetřování policistů. Před dvěma měsíci se oddělení rozhodlo případ uzavřít s tím, že nejsou důkazy o tom, že by se policisté dopustili nějakého trestného činu.

Právník rodiny se proti tomuto rozhodnutí snažil odvolat a vyžádal si vyšetřovací složku k případu, ale dostal pouze prakticky prázdné desky.

Před týdnem se ale Mack dostal k celé složce, která obsahovala 10 policejních zpráv policistů, kteří se střetů přímo účastnili. 

Téměř všichni policisté ve zprávách uvádí, že vše začalo tzv. "frikční aktivitou" či "vyvoláváním frikční aktivity". Jeden policista jménem Timor uvedl: "Během noční směny jsme zahájili aktivitu v Isawiyah, abychom vyvolali frikci s místními." Dva další policisté uvedli, že dostali zprávu, "aby se dostavili na čerpací stanici Menta v Isawiyah k frikční aktivitě ve vesnici," a před tím, než se do toho pustili, byli instruováni.

Každodenní násilné akty okupace a etnického čištění, které od roku 1948 stále neskončilo, už tak představují "provokaci", na kterou mají Palestinci plné právo reagovat, přičemž i mezinárodní právo vnímá vojenské cíle okupanta za legitimní cíle odpboru, jak nedávno připomněl držitel Pulitzerovy ceny Glenn Greenwald.  

Realita však zůstává taková, že zatímco Palestinec může jít do vězení za hození kamenem až na 20 let, tak Izraelce za házení kamení na Palestince nečeká žádný trest a za upálení palestinské rodiny s 18měsíčním dítětem maximálně deset měsíců ve vazbě.

Jak uvádí data OSN izraelští osadníci na Palestince pořádají stovky teroristických útoků ročně, přičemž se těší téměř úplné peztrestnosti a často i ochraně okupační armády. Statistickou beztrestnost izraelských teroristů zdokumentovala izraelská lidskoprávní organizace Yesh Din.

Haaretz: Statistická vizualizace beztrestnosti živovských teroristů

Izraelský soud odsoudil Palestince k 8 letům vězení a pokutě více než 31 000 dolarů za hození kamene po příslušníkovi okupačních sil.

Izrael ročně zatkne stovky Palestinců a obviní je z házení kamení. Izraelská lidskoprávní organizace BTselem uvádí, že mezi lety 2005 a 2010 bylo 93 % dětí, které byly odsouzeny, posláno do vězení na několik dní až 20 měsíců.

Od listopadu izraelský establišment zavedl novou legislativu, která stanovuje, že nejnižší trest pro Palestince, který hodí kámen po Izraelci, budou tři roky. Legislativa soudu také umožňuje Palestince zbavit státních benefitů, zdravotního pojištění či také zbavit celou rodinu odsouzeného přístupu k sociálním službám. Tedy opět kolektivní trest. 

Před rokem uveřejnila mezinárodní organizace na ochranu práv dítěte Defense for Children International Palestine (DCIP) prohlášení, kde zdokumentovala desetiprocentní nárůst násilí na vězněných palestinských dětech. Prohlášení přišlo jen několik dní po zprávě americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která Izrael obvinila ze surového zatýkání a donucování dětí výhružkami a mlácením při výsleších podepisovat výpovědi v hebrejštině, kterým ani nerozumí. 

"Bezpečnostní síly děti přiškrcují, hází na ně omračující granáty, ve vazbě je bijí, vyhrožují jim a vyslýchají je bez přítomnosti rodičů nebo právníka, přičemž rodiče ani neinformují, kde se dítě nachází," stojí ve zprávě HRW.

Organizace DCIP uvádí, že Izraelci ročně zatknou 500 až 700 palestinských dětí, přičemž některým je i jen 12 let. Jsou zatýkány, drženy i souzeny izraelským vojenským detenčním systémem.

Od roku 2000 Izraelci zatkli a u vojenských soudů žalovali nejméně 8000 palestinských dětí, uvádí DCIP. Většina dětí je obviněna z házení kamenů.


   
16.07.2016
http://mondoweiss.net/2016/07/friction-activity-jerusalem/

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)