EN
FB

Tiskové prohlášení Velvyslanectví Státu Palestina v České republice

V reakci na zločiny izraelských okupačních sil spáchaných na pokojných palestinských demonstrantech včera, dne 14. května 2018, při příležitosti sedmdesátého výročí Nakby – národní katastrofy palestinského lidu, kteří požadovali uplatňování rezoluce OSN č. 194, zaručující jim právo na návrat do svých domovů, z nichž byli vyhnáni, Velvyslanectví Státu Palestina konstatuje následující:

- Izrael, jako okupační moc nese plnou právní a politickou odpovědnost za spáchané masakry, jejichž obětmi se stalo 60 civilistů včetně 6 dětí a invalidy upoutaného na vozík a 2771 zraněných.

- Stát Palestina bude usilovat, aby Izrael a jeho představitelé stanuli před mezinárodními soudy jako váleční zločinci a Tel Aviv ponese zodpovědnost za následky, které ovlivní mír a bezpečnost v našem regionu a ve světě.

- USA přesunem amerického velvyslanectví z Tel Avivu do okupovaného Jeruzaléma porušily mezinárodní právo, to však nic nezmění na skutečnosti, že palestinský lid historicky trvá na Jeruzalémě jako svém hlavním městě a odmítá všechny izraelské lži tvrdící o Jeruzalémě opak.

- Palestinský lid považuje americké velvyslanectví v okupovaném Jeruzalémě za nelegální osadu a tím americká administrativa nese plnou zodpovědnost za eskalaci situace s nedozírnými důsledky.

- Americká administrativa se stala přímým partnerem v agresi vůči palestinskému lidu a pozbyla roli nestranného mediátora v jakémkoli budoucím mírovém procesu poté, co se prezidentu Donaldu Trumpovi tímto rozhodnutím podařilo izolovat USA od jednoho z nejpalčivějších mezinárodních konfliktů.

- Na skandální oslavu přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do okupovaného Jeruzaléma nahlížíme jako na americkou zelenou Izraeli, aby spáchal další masakry proti nevinným a bezbranným palestinským civilistům. 

- Vyjadřujeme lítost nad účastí několika států na oslavě přesunu amerického velvyslanectví do okupovaného Jeruzaléma. Tyto státy také nesou přímou či nepřímou odpovědnost za prolití krve v Palestině, zejména v Pásmu Gazy.

- Vítáme stanovisko Evropské unie odmítající přesun amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Zároveň oceňujeme postoje všech států, které si udržely vlastní nezávislé rozhodování a odmítly účast na této oslavě, která byla absurdní snahou zamaskovat flagrantní porušení mezinárodního práva. 


   
15.05.2018

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)