FB

Izraelští akademici a umělci varují Rakušany před záměňováním antisemitismu s oprávněnou kritikou Izraele

V rakouských médiích vyšel otevřený dopis více než tří desítek izraelských akademiků a umělců, kteří varují před vydáváním kritiky Izraele za antisemitismus a vytváření tak imunity pro izraelské porušování lidských práv.

Mezi 35 prominentními signatáři dopisu jsou i "židovští historici či laureáti cen". Dopis byl zveřejněn v úterý a vyzývá k rozlišování mezi kritikou Izraele a antisemitismem, informoval izraelský deník Haaretz.

Dopis reaguje na mezinárodní setkání k antisemitismu, které se tento týden koná ve Vídni s názvem "Evropa nad rámec antisemitismu a antisionismu: Zabezpečení židovského života v Evropě".

Akce se koná pod záštitou rakouského kancléře Sebastiana Kurze, jehož koaliční vláda zahrnuje krajní pravicovou Stranu svobody.

"Plně přijímáme a podporujeme nekompromisní boj proti antisemitismu [Evropské unie]. Vzestup antisemitismu nás znepokojuje. Jak víme z historie, často to znamenalo budoucí katastrofy pro celé lidstvo, "uvádí dopis.

"EU však také zastupuje lidská práva a musí je chránit tak silně, jak bojuje s antisemitismem. Tento boj proti antisemitismu by neměl být nástrojem k potlačení legitimní kritiky izraelské okupace a vážného porušování palestinských lidských práv."

Dopis varuje, že zaměňování kritiky Izraele s antisemitismem by mohlo "Izraeli poskytovat imunitu vůči kritice vážného a rozšířeného porušování lidských práv a mezinárodního práva státem Izrael".

"Sionismus, stejně jako všechny ostatní moderní židovská hnutí ve 20. století, byl tvrdě oponován mnoha židy a nežidy, kteří nebyli antisemitští," uvádí dopis.

"Mnoho obětí holocaustu se postavilo proti sionismu. Na druhou stranu mnoho antisemitů podporovalo sionismus. Je nesmyslné a nevhodné identifikovat antissionismus antisemitismem."

Mezi signatáři dopisu je emeritní profesor na Hebrejské univerzitě, bývalý ředitel univerzitního Koebnerského centra německé historie, Zeev Sternhell politolog a emeritní profesor Hebrejské univerzity či Alon Confino, který vede studia o holokaustu na univerzitě v Massachusetts.


   
27.11.2018
https://www.middleeastmonitor.com/20181122-israel-academics-artists-urge-against-equating-anti-zionism-with-anti-semitism/?fbclid=IwAR1W8hpY7yp_N0NqJohM3EpXgEy5G4zG_1qP4_barVJb05NlKRBI0br0g-Y

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)