EN
FB

VIDEO: Izraelský diplomat žádá poradkyni britského ministra, aby "sundali" politiky

Hitlist a miliony na izraelský lobbing

Reportér Aljazeery v utajení natočil, jak izraelský diplomat Shai Masot navrhuje poradkyni konzervativního ministra školství Roberta Halfona, které politiky včetně ministrů politicky zneškodnit. Poradkyně Marie Strizzolová, jako prostředek navrhuje “malý skandál”, všichni totiž podle ní mají něco, co skrývají. 

Na hitlistu politiků, kterých se Izraelci ve Velké Británii snaží zbavit, je i náměstek ministra zahraničí Alan Duncan.

Shai Masot začíná konverzaci slovy: "Mohl bych Vám dát seznam poslanců, které navrhuji, abyste sundali?" Strizzolová se nebrání a ptá se, kteří by to měli být.

Na schůzce je přítomen reportér Aljazeery v utajení, kterého Masot považuje za příznivce Izraele. Oblíbí si ho do té míry, že z něj chce udělat předsedu parlamentní skupiny Přátel Izraele uvnitř labouristické strany - Labour Friends of Israel (LFI) a svěřuje mu důvěrná tajemství izraelské lobby, která zakládá, financuje a řídí proizraelské skupiny jak v britském parlamentu, tak mimo politickou afiliaci např. na univerzitách a předstírá, že jsou to nezávislé organizace místních občanů.

Tyto aktivisty lobbisté včetně izraelského velvyslance v Británii, známého propagandisty Marka Regeva, nabádají, jakým způsobem v debatě postupovat proti kritikům Izraele. Dále jim poskytují bohaté finance na organizování stovek akcí ročně především na univerzitách a kampusech či sponzorují výlety parlamentních delegací do Izraele. Masot je natočen, jak s předsedkyní labouristické skupiny Přátel Izraele (LFI) Joan Ryanovou a dalšími diskutuje financování těchto aktivit a uvádí, že právě z Izraele dostal schváleno více než milion liber (více než 31 milionů korun). 

V dalším rozhovoru vyplývá, že jednou z praktik organizací Přátel Izraele je psát poslancům proizraelské projevy, aby s tím neměli moc práce a hůře se jim odmítalo v parlamentu vystupovat na podporu Izraele. 

Fabrikace antisemitismu, jako zbraň izraelské lobby

Jedním ze šokujících momentů je, jakým způsobem tito lobbisté vyprovokovali suspendaci ze strany a odvolání anti-sionistické Jackie Walkerové, místopředsedkyně labouristické skupiny Momentum, která vznikla na podporu Jeremy Corbyna po jeho zvolení do čela labouristů tím, že židovku Walkerovou nařkli z antisemitismu.

Další záznam ze skryté kamery pak dokazuje, že poslankyně a předsedkyně labouristické skupiny Přátel Izraele (LFI) Joan Ryanová lhala, když pro-palestinskou aktivistku Jean Fitzpatrickovou také nařkla z antisemitismu.  

Jean Fitzpatricková se neodbytně ptá, jak může Ryanová tvrdit, že podporuje dvoustátní řešení, když podporuje Izrael, který dvoustátní řežení pohřbívá stavěním nelegálních osad na palestinském území. Kdy by tedy podle ní ten palestinský stát měl být? Ryanová nechce dál odpovídat a snaží se odejít. Fitzpatricková pak konstatuje, že skupina LFI má dobré financování a prestižní reputaci a dodává, že syn její známé získal dobrou práci na univerzitě v Oxfordu na základě toho, že dříve pracoval pro LFI, což říká on sám, později vysvětluje Fitzpatricková. 

Když se Fitzpatricková vrátí domů zjišťuje, že Ryanová ji udala na vedení strany a zahájila proti ní kampaň, ve které ji také nařkla z antisemitismu. Překrucuje komentář Fitzpatrickové a tvrdí, že řekla, že LFI svým členům zajišťuje dobré pozice v bankovním sektoru ve městě. 

Britové budou vyšetřovat vměšování izraelské lobby 

Odkryté karty izraelské lobby značně popudily celou řadu britských politiků a skandál bude vyšetřovat Zvláštní parlamentní výbor.

Vměšování se izraelské lobby do britské politiky bude vyšetřovat Zvláštní výbor pro mezinárodní vztahy, kterému bude předsedat poslanec z řad konzervativců Crispin Blunt, jež se také ocitl na hitlistu izraelského diplomata Shai Masota a jeho pomocnice Marie Strizzolové.

Blunt chce vyšetřování izraelské lobby zařadit do širšího vyšetřování výboru zaměřeného na blízkovýchodní mírový proces.

Blunt izraelský skandál popsal jako odhalení “nejtemnějšího hrotu izraelského vměšování se do britské politiky”.

Náměstek Duncan, který byl za svou službu veřejnosti v roce 2014 pasován na rytíře, se do hledáčku izraelské lobby dostal pro ostrou kritiku izraelských osad na okupovaném Západním břehu. Mezi konzervativci se tak řadí k naprosté hrstce politiků kritických k izraelskému porušování mezinárodního práva.
 
Duncan v minulosti uvedl, že osady představují "podlý mix nelegálnosti a okupace" a kdo je podporuje, by neměl mít místo ve veřejné službě. 

V roce 2014 doslova řekl: “Podpora osadám by měla být dána na stejnou úroveň s rasismem, sexismem, homofobií a antisemitismem. Ano, stejně jako my zcela oprávněně považujeme někoho, kdo odmítá uznat stát Izrael za nevhodného pro výkon veřejné funkce, tak bychom také měli odmítnout každého, kdo neuznává osady, jako nelegální.”  

Po skandálu se na adresu izraelského premiéra ostře vyjádřili i další konzervativci, jako např. Sir Nicholas Soames nebo bývalý ministr pro zahraniční záležitosti a Commonwealth Sir Hugo Swire.

Bývalý ministr kabinetu britského expremiéra Camerona pro Mail Online prohlásil, že konzervativci chtějí izraelské peníze, lidé v obou stranách i u labouristů se v parlamentu podle něj stali "izraelskou armádou užitečných idiotů"

 


   
19.01.2017
https://drive.google.com/drive/folders/0B1aMNauJh2K_dWV0a2JEY3hGNnM?usp=sharing

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)