FB

Izrael má nový zákon "pučícího fašismu", říká představitel opozice Isaac Herzog

Kneset schválil zákon izraelského mccarthysmu zaměřující se na lidskoprávní NGOs dokumentující nejen zločiny okupace. Zákon ve stylu extremistické pravice doufá, že umlčí lidskoprávní organizace kritizující okupaci. Pravicové a nacionalistické organizace považují obhajobu lidských práv Palestinců za zradu a známku agentsví.

Takzvaný zákon o transparentnosti z dílny ultranacionalistické ministryně spravedlnosti Ayelet Shakedové, která ještě jako poslankyně během bombardování Gazy proslula genocidními výroky, kritizovala téměř půlka představitelů Evropského parlamentu jako diskriminační a v rozporu s demokratickými principy. Nový zákon si vysloužil ostrou kritiku jak od mezinárodních a izraelských lidskoprávních organizací, tak i velvyslance USA v Izraeli nebo představitele izraelské opozice Isaaca Herzoga, který uvedl, že tento zákon "indikuje více než cokoli jiného půčící fašismus vkrádající se do izraelské společnosti".

Ve společenské atmosféře, kdy extremně pravicová organizace Im Tirtzu, kterou samotný jeruzalémský soud označil za organizaci s fašistickými tendencemi, vyprodukovala video na úrovni nacistické propagandy, jak jej označil profesor z Hebrejské univerzity Dr. Ofer Cassif, kde jsou ukazovány složky se jmény a fotografiemi představitelů světově nejznámějších izraelských lidskoprávních organizací, kteří jsou označeni za "zrádce a agenty cizích mocností", protože údajně chrání teroristy, narozdíl od izraelské armády. 

Tento zákon ty samé a mnoho dalších NGO, které získávají více než polovinu financí na fungování v zahraničí, bude podobným způsobem stigmatizovat před silně pravicovou izraelskou společností tak, že toto financování budou muset uvádět před každým jednáním s úřady a politiky, v každém vystoupení v televizi i na internetu, v novinách i na billbordech.

Izraelský premiér Netanjahu na obhajobu tohoto zákona uvedl, že je namířený proti "absurdní situaci, kdy se cizí státy vměšují do interních záležitostí Izraele, aniž by o tom izraelská společnost věděla".

V prohlášení New Israel Fund se sídlem v New Yorku, který poskytuje finanční podporu pro některé z těchto organizací uvedl: "Tato legislativa se zaměřuje na organizace pracující pro lidská práva a demokracii, přičemž krajně nacionalistickým organizacím umožňuje, aby jejich zdroje finančních prostředků zůstaly skryté navzdory svému tvrzení, že zákon zvyšuje 'transparentnost'."

Zákon výslovně neodkazuje na levicové organizace, ale bude se vztahovat na asi 25 nevládních organizací, které dokumentují porušování lidských práv. Pravicové nevládní organizace, které podporují izraelskou okupaci Západního břehu, mají tendenci spoléhat na soukromé dary, na které se ovšem zákon o "transparentnosti" nevztahuje.

Human Rights Watch uvedla: "V případě, že by izraelská vláda opravdu měla obavy o transparentnost, tak by vyžadovala, aby všechny nevládní organizace aktivně upozorňovaly veřejnost na své zdroje financování, nejen ty, které kritizují politiku vlády."


   
16.07.2016
https://www.theguardian.com/world/2016/jul/12/israel-passes-law-to-force-ngos-to-reveal-foreign-funding

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)