FB

Haaretz: Spojenci Netanjahua finančně podpořili skupiny usilující o znovupostavení Třetího chrámu na místě Skalního dómu

Investigace izraelského deníku Haaretz zjistila, že náměstek ministra obrany a klíčový zastánce izraelského premiéra v USA věnovali peníze skupinám usilujícím o prosazení izraelské suverenity nad Chrámovou horou, kde stojí posvátná mešita Al-Aqsa, Skalní dóm, který je jednou z nejstarších památek islámské architektury a se zlatou kopulí představuje asi nejznámější dominantu Jeruzaléma. Stojí zde také řada dalších menších staveb a část západní stěny Chrámové hory pak tvoří Zeď nářků, která má být pozůstatkem židovského Chrámu.

V posledních letech sílí vliv extrémistických židovských skupin, které prosazují znovupostavení židovského Třetího chrámu na místě, kde dnes stojí výše zmíněné historické památky. Mezi podporovatele těchto skupin patří i řada vládních politiků.

O tomto tématu, jsme psali již dříve: "Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího Chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu". 

Roznětkou v srdci násilností posledních více než dvou měsíců byly opět spory kolem Chrámové hory, kdy Palestinci vyjadřovali obavy, že Izrael se snaží změnit statu quo na posvátném místě jak pro židy, tak muslimy.

Netanjahu trvá na tom, že Izrael se zavazuje k zachování současného stavu, a že tvrzení o opaku jsou součástí proti-izraelské podněcovací kampaně. 

Ale vyšetřování deníku Haaretz ukazuje, že Netanjahův náměstek ministra obrany, stejně jako jeden z premiérových klíčových dárců ve Spojených státech, finančně podpořili ty, kteří chtějí prosadit izraelskou suverenitu nad Chrámovou horou.

Haaretz vůbec poprvé odhalil, že náměstek ministra obrany Eli Ben-Dahan daroval 50 000 šekelů (12 000 dolarů) Chrámovému institutu, organizaci která podporuje výstavbu Třetího chrámu.

Příspěvek Ben-Dahana je jen malou kapkou v proudu peněz těmto organizacím, který Haaretz odhalil.  

Oficiální izraelská pozice je, že je proti jakékoliv změně statu quo na Chrámové hoře, přesto financuje Chrámový institut a posílá sem dívky, aby zde odsloužily vojenskou službu. 

Chrámový institut provozuje dokonce vysokou školu, která působí ve školách a školkách pod záštitou Chrámového institutu.
 
Ministerstvo školství tuto vysokou školu za posledních pět let podpořilo částkou ve výši přibližně 2,2 milionu šekelů (600 000 dolarů), jak ve svém článku nedávno uvedl korespondent Haaretzu Kashti.

"Náboženské státní školy učí děti, aby toužily po 'Třetím chrámu'. Odborníci se obávají, že kurikulum povinných sociálních studií, by mohlo studenty vést k násilným akcím, aby tak urychlili stavbu Třetího chrámu", píše Kashti.

Kashti cituje bývalého ředitele náboženské střední školy Zeitlin v Tel Avivu Aviezera Weisse, který je také bývalým ředitelem Givat Washington Academic College of Education a považuje se za pravicově smýšlejícího. Jeho kritika "lásky k zemi a Chrámu", který Chrámový institut hlásá, se týká především hlediska vzdělávání. 

"Program sleduje jeden velmi jasný ideologický směr: že potřebujeme rychle postavit Chrám, aby židovský lid 'byl nejlepší' na světě. To je vymývání mozků, ne vzdělávání", říká Aviezer.

Spojené státy, které jsou také důrazně proti jakýmkoli změnám na Chrámové hoře takticky podporují Chrámový institut tak, že dávají daňové úlevy americkým skupinám, které Chrámový institut sponzorují. V roce 2013 Chrámový institut inkasoval více než 200 000 šekelů od dvou amerických organizací - One Israel Fund a texaského Chrámového institutu.  

Asi nejštědřejší mezi americkými donátorskými organizacemi je P.E.F. Israel Endowment Funds Inc. v New Yorku. Od roku 1922, kdy byl fond založen, do Izraele poslal více než 1 miliardu dolarů, jak uvádí na svých stránkách. Jen v roce 2010 Chrámový institut od P.E.F. inkasoval 204 000 šekelů (52 000 dolarů).

P.E.F. v Izraeli podporuje více než tisíc organizací, z nichž mnohé působí za zelenou linií, tedy na okupovaných palestinských územích. 

Jen minulý rok P.E.F. do Izraele poslal 68 milionů dolarů. Ačkoli podklady neobsahují rozdělení podle příjemce, Haaretz zjistil, že mnoho z těchto peněz jde do nelegálních osad na okupovaném Západním břehu.

Během pěti let poslali donátoři z USA do nelegálních osad více než  220 milionů dolarů, které si ve Spojených státech odepsali z daní.

Minulý rok byla založena organizace HaLiba (hebrejský akronym pro židovskou svobodu na Chrámové hoře). Její aktivita je kompletně sponzorována izraelskou neziskovou organizací Keren Nahlat Atzmaut Yisrael (Izraelský fond nezávislosti), který získává veškeré finance od stejnojmenné sesterské organizace Israel Independence Fund ve Spojených státech. Tento fond byl založen v roce 2008 a mezi lety 2011 a 2013 organizaci Keren Nahlat Atzmaut Yisrael poslal téměř 5 millionů šekelů (1,3 milionů dolarů). 

Americká verze Izraelského fondu nezávislosti je vedena kanceláří americého byznysmena Kennetha Abramowitze. Abramowitz je blízký spolupracovník izraelského premiéra Netanjahua a předseda amerických přátel izraelské vládní strany Likud. Abramowitz sedí ve správní radě fondu a je uvedena jako jeho pokladník.

Abramowitz patří mezi organizátory a donátory štědrého přelívání financí z amerických fondů organizacím podporujících stavbu Třetího chrámu či expanzi nelegálních osad. 

Abramowitz byl také v roce 2007 na seznamu "Bibiho milionářů" potencionálních donátorů Netanjahuovy strany Likud. Seznam v roce 2010 odhalil  deník Yedioth Ahronoth in 2010. 

Abramowitz štědře obdarovává celou řadu izraelských politiků ve vysokých fukcích. Na jeho seznam patří i náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová, která byla premiérém v říjnu pokárána za to, že v rozhovoru řekla, že jejím "snem je vidět vlát izraelskou vlajku nad Chrámovou horou".

Do kampaně Hotovelyové investovali i další dva členové sedící ve správní radě Izraelského fondu nezávislosti - Douglase Altabefa a Helen Freedman.

HaLiba, která je financována Izraelským fondem nezávislosti pracuje na změně statu quo na Chrámové hoře skrze masivní mediální kampaně a aktivity, jako financování autobusů, které na Chrámovou horu svážejí velké počty židů, aby tak změnili "pravidla hry". 

Podle webové stránky Izraelského fondu nezávislosti HaLiba neusiluje o nic menšího než "dosažení jasné a jednoznačné izraelské suverenity nad Chrámovou horou". 

Aharon Pulver, který vede Izraelský fond nezávislosti je také jedním ze zakladatelů HaLiby. 

Na otázku, jestli není paradoxní, že americká administrativa, která je proti změně statu quo na Chrámové hoře, zároveň akceptuje financování Izraelského fondu nezávislosti odpisováním z daní, Pulver odpověděl:

"Americká administrativa neuznává izraelskou kontrolu nad Východním Jeruzalémem. A je pravda, že současná administrativa odmítá jakékoli změny statu quo, ale v USA existuje mnoho fondů, které získávají peníze na věci, které administrativa neuznává."

"Dokud peníze nejdou na politické záměry, tak je vše v pořádku", dodal Pulver.

 

Výtah z investigativního článku korespondenta deníku Haaretz Uri Blaua.


   
11.12.2015
http://www.haaretz.com/settlementdollars/1.690821

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)