FB

GIDEON LEVY V PRAZE: 50 let okupace a jak ji ukončit

U příležitosti Mezinárodního dne solidarity s palestinským lidem v Praze vystoupí izraelský novinář a spisovatel Gideon Levy, který již přes 25 let přináší reportáže a zprávy z okupovaných palestinských území ve svém dnes už světově známém sloupku deníku Haartz, Twilight Zone.

Společnost česko-arabská a Všeobecný svaz palestinských sdružení v Evropě ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Palestina mají potěšení Vás srdečně pozvat na přednášku Gideona Levyho.Gideon Levy píše pro renomovaný izraelský deník Haaretz již od roku 1982. Izraelský prezident Reuven Rivlin o těchto novinách nedávno prohlásil, že „jsou to jedny z nejdůležitějších novin pro existenci izraelské demokracie“ a čte je už sedmdesát let.Levy se v Izraeli narodil uprchlíkům z Československa. Otec pocházel ze Sudet a před nacisty se mu podařilo uniknout na nelegální uprchlické lodi, kde strávili šest měsíců. Matka se do Palestiny dostala v rámci záchranného programu pro děti v roce 1939.

Izraelský novinář se vydal na dráhu zpravodaje už v armádě, kde v rámci vojenské služby pracoval pro Izraelské armádní rádio. V letech 1978 až 1982 působil jako mluvčí Šimona Perese, který stál tehdy v čele Strany práce. Poté přešel do zmíněných novin a začal psát reportáže z okupovaných palestinských území. Levy se stal známým nejen v Izraeli, ale i ve světě právě díky svému týdennímu sloupku Twlight Zone, kde se zaměřuje na každodenní realitu života pod izraelskou okupací. V roce 2004 vydal sbírku svých článků pod názvem Twilight Zone – Life and Death under the Israeli Occupation (Zóna soumraku – život a smrt pod izraelskou okupací). V roce 2010 vydal knihu The Punishment of Gaze (Trestání Gazy). 

Levy říká, že jeho pohled na izraelskou politiku vůči Palestincům se mohl rozvinout až díky Haaretzu. „Když jsem pro Haaretz začal přinášet reportáže ze Západního břehu, byl jsem mladý a měl vymytý mozek. Viděl jsem osadníky, jak kácí olivovníky a izraelské vojáky, jak špatně zachází s palestinskými ženami na checkpointech a myslel, že jde jen o výjimky, že to není součástí vládní politiky. Trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, že nejde o výjimky, toto byla podstata vládní politiky,“ uvedl Levy v rozhovoru pro magazín In These Times. Levy také říká, že pochybuje o tom, že jiné izraelské noviny než Haaretz, by mu daly novinářskou svobodu ke psaní kritických článků, které píše.

Levymu je často vyhrožováno smrtí. Za svůj odvážný žurnalismus, ale také získal řadu ocenění. V roce 2003 se spolu s palestinským kolegou Daoudem Kuttabem stali laureáty Ceny Lipska za svobodu a budoucnost médií. „Haaretz je pod tlakem, aby umlčel Gideona Levyho,” říká lipská nadace a dodává, že „mír na Blízkém východě je možný jedině tehdy, když se lidé na své činy začnou dívat sebekriticky a přestanou svádět vinu na ostatní". 
V roce 2007 Levy získal Novinářskou cenu Euro-Med za kulturní dialog. V roce 2012 Cenu mezinárodních médií za mír skrze ocenění médií. A letos Cenu Olofa Palmeho, kterou získal společně s palestinským pastorem Mitrim Rahebem za „boj proti okupaci a násilí“. 

Už 30 let jezdí Gideon Levy každý týden na okupovaná palestinská území. Na jedné z jeho cest do Hebronu se k němu přidala televize Al Jazeera (2013) a natočila o tomto světově nejznámějším izraelském novináři, který je současně asi nejnenáviděnějším mužem své profese uvnitř Izraele, dokument Going Against the Grain (Jít proti proudu).

 

Akce se uskuteční 28.11. 2016 od 18:00 do 21:00 v prostorách Kongresového centra Masarykovy koleje v Thákurově 1, Praha 6.

Pracovním jazykem bude angličtina. Simultánní překlad do češtiny je zajištěn.

V závěru se hosté mohou těšit na ochutnávku palestinské kuchyně.

Vstup je volný.

Událost na facebooku

Další akce:

V úterý 29.11. 2016 v 19:00 Gideon Levy vystoupí v semináři prof. Vachka na FAMU. 

Událost na facebooku FAMU

Ve středu 30.11. 2016 v 18:45 Gideon Levy vystoupí v Brně na katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU.

Událost na facebooku.   
15.11.2016

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)