FB

Festival Jeden svět uvede palestinský film a Dr. Nurit Peled-Elhanan

Jeden svět uvede animovaný palestinský dokument o humorném příběhu z první intifády, kdy Izraelci za "bezpečnostní hrozbu" označili 18 krav a jejich produkci mléka, kterou Palestinci bojkotovali kupování mléka od okupantů.

Izrael minulý rok nepustil Amera Shomaliho na premiéru jeho snímku na filmovém festivalu Human Rights Watch v New Yorku. Amy Goodman se Shomalim nicméně natočila rozhovor.

The Wanted 18: Israel Blocks Palestinian Filmmaker from Making NYC Film Premiere About Intifada Cows

Festival dále uvede film izraelského režiséra Gilada Barama Koudelka fotografuje Svatou zemi. Baram na festivalu také vystoupí (09. 03. — 11. 03).

WALL: Zeď mezi Izraelem a Palestinou očima Josefa Koudelky

Mezi dokumenty Jednoho světa se objeví koprodukční snímek Speed Sisters o pětici charismatických mladých Palestinek, které tvoří první tým automobilových závodnic na Blízkém a Středním východě. Jedna z protagonistek filmu Maysoon Jamal Jayousi na festivalu také vystoupí (12. 03. — 15. 03.).

Mezi vzácnými hosty festivalu bude i laureátka Sacharovovy ceny Evropského parlamentu za svobodu myšlení Dr. Nurit Peled Elhanan (11. 03. do 14. 03.).

"Jsem lingvistka, velice si uvědomuji sílu slov, vím, že jsem právě řekla holocaust a tak to je. Co se během posledních 14 let odehrává v Gaze a dosáhlo vrcholu toto léto během Ramadánu, není o nic méně, než holocaust," řekla Dr. Nurit Peled Elhanan laureátka Sacharovovy ceny Evropského parlamentu v září 2014 na půdě Evropského parlamentu. 

Nurit je dcerou izraelského generála Matti Peleda, jednoho z generálů šestidenní války, která zahájila dnes téměř půl století trvající okupaci zbytku palestinských území.

Peled, původně pravicový jestřáb, který prosazoval útok na Egypt, později kritizoval pokračující okupaci a nekonečný přísun 3 miliard USD ročně z USA, které, jak říkal, Izrael korumpují. Peled protestoval jak proti okupaci, tak kolonizaci palestinských území a logicky předpovídal palestinský odpor, který povede k asymetrickému boji.

Matti Peled in San Francisco May 1992

Dcera Nurit a Ramiho Elhanana Samadar (13) zahynula při sebevražedném útoku Palestince v roce 1997. Rodina Samadar z její smrti obvinila Netanjahuovu politiku vojenské okupace. Bratři Samadar odmítli sloužit v izraelské armádě a přidali se tak k mladým Izraelcům, kteří odmítají sloužit okupaci.

Arab Aramin & Yigal Elhanan

Refuseniks and Israeli Soldiers speak out

Nurit je profesorkou lingvistiky a vzdělávání na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V roce 2012 vydala knihu s názvem "Palestina v izraelských učebnicích: ideologie a propaganda ve vzdělání. Nurit ke zkoumání učebnic vedla otázka; "jak je možné, že se z izraelských dětí v armádě stávají tak strašná monstra?". Logická úvaha ji přivedla k analýze školních učebnic, které musí číst všechny děti. Ty pak jdou rovnou ze střední školy do armády. Závěr? Vedle ideologické propagandy učebnice v souvislosti s Palestinci používají ohromné množství rasistických a dehumanizujících metod.

Palestine in Israeli School Books: Nurit Peled-Elhanan

Nurit je také jednou z iniciátorek Russellova tribunálu, který soudil izraelské válečné zločiny v Gaze. Tzv. lidový tribunál vznikl v reakci na izraelskou vojenskou operaci proti Gaze Lité olovo (2009). Konference se zúčastnili renomovaní experti na mezinárodní právo, lidskoprávní specialisté, ale i známé osobnosti politického a společenského života. Výsledky tribunálu byly předneseny na půdě Evropského parlamentu.

Po vojenské operaci proti Gaze v roce 2014, kterou Izrael nazval Ochranné ostří, Russellův tribunál došel na základě přednesených důkazů k závěrům, že v Gaze byly spáchány válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, zločiny vraždy, vyhlazování a pronásledování a také došlo k podněcování ke genocidě, na což upozorňovaly stovky přeživších holocaustu a jejich rodiny již během bombardování Gazy, kdy se například v izraelských novinách The Times of Israel psalo: "Kdy je genocida přípustná". Autoři apelu varovali před "neonacistickými insigniemi izraelské pravice".

Nurit, Rami, jejich rodina a řada dalších proti extrémně pravicové společnosti, která prosazuje politiku okupace, kolonizace a apartheidu, bojují jasným definováním a kategorickým odsuzováním zločinů rasistické okupace, ale také stavěním mostů mezi Palestinci a Izraelci. Elhananovi jsou jedni ze zakládajících členů organizace The Parents Circle sdružující izraelské a palestinské rodiny, které okupace připravila o nejbližší.

Nejbližším přítelem Ramiho Elhanana se stal Bassam Aramin, jehož dceru potkal podobný osud jako Samadar. Desetiletou Abir v roce 2007 zastřelil okupační voják krátce poté, co opustila školu.

Rami Elhanan a Bassam Aramin, na pozadí fotografie jejich dcer Samadar a Abir.

O silném přátelství a poslání Izraelce a Palestince, kteří spolu stojí proti okupaci a násilí, které plodí, vypráví silný dokument Within the Eye of the Storm.

Within The Eye Of The Storm - Directed by Shelley Hermon

 


   
03.03.2016

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)