FB

Daniel Veselý: Zásadním spouštěčem nepokojů v Palestině je okupace

Nynější nepokoje otřásající palestinskou společností zejména na Izraelem okupovaném Západním břehu začaly 1. října, kdy byl palestinskými militanty usmrcen izraelský pár.

Během necelých 14 dnů bylo izraelskými bezpečnostními silami zabito nejméně 24 Palestinců, včetně těhotné ženy a její tříleté dcery. Palestinští útočníci zabili ještě dva další Izraelce.  

Spousta osob, především Palestinců, přišla k újmě na zdraví a násilnosti nepolevují. Někteří pozorovatelé dokonce hovoří o vypuknutí třetí intifády. 

Jablkem sváru se staly střety v okolí mešity al-Aksá, která je třetím nejsvětějším místem pro muslimy, avšak má historickou i kulturní hodnotu také pro židovské věřící. 

Zatímco české sdělovací prostředky tradičně straní Izraeli, situace je poněkud složitější a má své neopomenutelné pozadí, spojené s hlubokými historickými křivdami. 

Jestliže se tuzemská média zaměřují především na násilnosti, a to primárně násilnosti páchané Palestinci, nepříliš reflektují komplikace vycházející z izraelské okupace palestinských teritorií. 

Informační inspirací může být kupříkladu izraelský liberální deník Haaretz, který poskytuje prostor širokému názorovému spektru. 

S kabinetem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, o němž se říká, že je nejpravicovější vládou v historii Izraele, posílilo i hnutí ilegálních židovských osadníků, které se ještě před deseti lety nacházelo na okraji politické scény. 

Toto hnutí se stalo dominantní silou v izraelské vládě a s ním vzrostla i výstavba židovských obydlí na palestinské půdě. 

Tuto skutečnost ale kritizují i mnozí stoupenci Izraele, neboť podle jejich mínění představuje vážné ohrožení takzvaného blízkovýchodního mírového procesu. 

Poněkud v ústraní českých sdělovacích prostředků zůstává skutečnost, že podle mnohých analytiků tito osadníci chtějí volný vstup do areálu, v němž se nachází mešita al-Aksá, což však izraelské náboženské soudy zakazují. 

Někteří z těchto radikálů dokonce hovoří o nutnosti zbudování třetího chrámu právě v prostorách, kde se tato mešita nachází. To přirozeně vyvolává napětí mezi muslimy, z nichž se někteří uchylují k násilným činům, o nichž se u nás informuje se železnou pravidelností. 

Tyto snahy přímo podporuje Netanjahuův kabinet a někteří z jeho představitelů veřejně volají po vybudování třetího chrámu, a tudíž plně souhlasí s linií tohoto radikálního hnutí. 

Pokud se informuje především o palestinských násilnostech, neměli bychom opomíjet i zločiny nelegálních osadníků, kteří nezřídka ve spolupráci s izraelskými ozbrojenými složkami útočí na obyčejné Palestince a ničí jejich majetek. 

To představuje skutečně výbušnou směs, jež prozatím vře na povrchu, ale může dále eskalovat. Jeruzalémský starosta dokonce vyzývá Izraelce, aby se ozbrojovali. 

Není proto na místě, aby se mediální a politická pozornost zaměřovala úzce na kriminální aktivity ať jedné, či druhé strany, ale i na komplikovanou situaci na Izraelem okupovaném území i v samotném Izraeli. 

Naší pozornosti by taktéž nemělo uniknout, že řada radikálních osadníků byla ještě před 20 či 10 lety v samotné izraelské společnosti považována za pravicové extremisty. 

Nyní však mají přímou podporu Tel Avivu, jak informuje specialista na Blízký východ z Guardianu Ian Black. 

Jinými slovy, problémy nehledejme jen ve vzpurných Palestincích házejících kamení po izraelských vojácích, ale v izraelské společnosti, pro niž je nyní kdysi nepřijatelné jednání jakousi normou. 

Avšak za zásadní roznětku všech násilností v této výbušné oblasti jako spousta jiných pozorovatelů považuji přetrvávající izraelskou okupaci palestinského území. 


   
14.10.2015
http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/daniel-vesely-zasadnim-spoustecem-nepokoju-v-palestine-je-okupace--1543119

hlavní články

Izraelská vláda sponzoruje extrémistické skupiny, které usilují o znovupostavení Třetího chrámu, což by znamenalo destrukci mešity Al-Aqsa a Skalního dómu

nejčtenější

Palestinci v noci ubránili vesnici před dalším nájezdem osadníků, které agresivně bránila armáda

EU je "hluboce znepokojena" a žádá Izrael, aby zastavil veškeré demolice a vrátil Palestincům humanitární pomoc a jejich zemědělská zvířata

Haaretz: Židovští radikálové slavili svatbu tak, že tancovali se zbraněmi, noži, zápalnou bombou a bodali do fotky upáleného palestinského dítěte, zbraně kolovaly i do rukou dětí

UNCTAD: izraelská blokáda a války zdecimovaly Gazu do té míry, že hrozí, že do 5 let bude neobyvatelná

DCIP: Izrael zatýká 500 až 700 palestinských dětí ročně a ve stoupající míře se na nich dopouští násilí

Izraelští extrémisté zaútočili na další dům ve vesnici Duma, kde bylo upáleno dítě

Proč se Palestina bouří? Izraelská politika "v klidu střílej" a číselný kontext izraelské vojenské okupace

B'Tselem:Upálení nemluvněte bylo ve světle odmítavé politiky chránit Palestince před osadnickým násilím jen otázkou času

VIDEO: Rabíni, kteří podporují židovské teroristy, kázali genocidu a vyzývali k zabíjení nežidů v ulicích včetně prezidenta Obamy

85 Percent of Palestinians killed by Israel were Extra-Judicially Executed


Kontaktujte nás

Velvyslanectví Státu Palestina
Internacionální 1307/12, Praha 6 - Suchdol
165 00 Czech Republic
Tel.: +420 233 544 224
Fax: +420 233 552 449
9.00-15.00 (Po - Pá)